czwartek, 25 kwietnia 2013

Nowa bateria może być kluczem do taniej energii!

Naukowcy w czasopiśmie 'Energy & Science Environmental' donoszą, że opracowali tanią i żywotną baterię, która może być używana w procesie magazynowania energii słonecznej i wiatrowej. Unikatowy system magazynowania energii ma pozwolić sieciom elektrycznym tolerować duże i nagłe wahania mocy. Czy czeka nas rewolucja w zasilaniu?

fot. innovamedia.in
Naukowcy z amerykańskiego Departamentu Energii oraz Uniwersytetu Stanforda opracowali nową baterię, której użytkowanie jest "o wiele tańsze i efektywniejsze niż w przypadku dotychczasowych baterii". "Główną wadą dotychczasowych baterii są wysokie koszty płynów zawierających rzadkie materiały oraz specjalnej membrany", podkreśla jeden z członków zespołu. 

Nowa konstrukcja baterii wykorzystuje tylko jeden strumień cząsteczek i nie musi posiadać membrany w ogóle. Całość zbudowana jest z niedrogiego litu oraz siarki, zaś strumień cząsteczkowy rozpuszcza się w stosownym rozpuszczalniku. "W pierwszych testach laboratoryjnych nowa bateria zachowywała doskonałą wydajność. Wytrzymała ponad 2000 cykli ładowania i rozładowania, co odpowiada ponad 5,5 roku w cyklach dziennych," powiedział Cui Yi, profesor inżynierii materiałowej Uniwersytetu Stanforda. 

Bateria wykonana jest z ekonomicznych materiałów, które są łatwo dostępne i zapewniają pełną wydajność. Projekt ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w procesie magazynowania energii słonecznej i wiatrowej. "Wiatr i słońce stanowią wielki potencjał jako niskoemisyjne źródła energii elektrycznej, jednak zależą od pogody. Nasza bateria ma zapewnić ciągłość tego typu źródeł zasilania i ich pełną popularyzację", dodaje współautor badań, profesor Sally Benson.

Czy Waszym zdaniem bateria pomoże spopularyzować tanią energię? Czy wizja całych miast zasilanych przez energię wiatrową lub słoneczną ma szansę się kiedyś ziścić?


Źródła: redorbit/sciencedaily/esciencenews

Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/04/nowa-bateria-moze-byc-kluczem-do-taniej.html

13 komentarzy:

  1. Pytanie czy wielkim dostawcom energii jest to na rękę... raczej wątpię.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niekoniecznie, największe złoża litu z tego co wiem, są w Afganistanie... A wojna tam raczej o kozy niebyła prowadzona.

      Usuń
    2. To tłumaczyłoby po części misję w Afganistanie, skoro jest bogaty w złoża

      Usuń
    3. Wiele unikalnych wynalazków jest hamowanych przez różne czynniki. Przypomnę chociażby niemieckiego studenta i jego baterię "ładowaną powietrzem":

      http://orwellsky.blog.onet.pl/2013/02/13/niemiecki-student-stworzyl-urzadzenie-ktore-potrafi-naladowac-baterie-powietrzem/

      Usuń
    4. dziękuję, na pewno przeczytam;)

      Usuń
    5. Afganistan to przede wszystkim konieczność uzyskania przez USA wpływów w regionie.

      Usuń
  2. Energia jest wszędzie, dają nam ją natura, niekoniecznie ropa i petrodolary

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. szkoda tylko, że tak mało osób o tym pamięta, albo chce pamiętać. Coś dla uzupełnienia:

      http://www.instalator.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=736%3A-w-poszukiwaniu-tanich-zrodel-energii-cieplo-z-tluszczu&lang=pl

      Usuń
    2. Według mnie porządna bateria słoneczna jest w stanie dać taką samą energię, jak tradycyjne źródła prądu...

      Usuń
  3. popieram takie źródła energii! kl

    OdpowiedzUsuń
  4. Gratuluję wytrwałości w prowadzeniu bloga. Pisanie tak wymagających artykułów wymaga na pewno sporo wysiłku, a przede wszystkim czasu. Fajnie, że są jeszcze takie miejsca w sieci. Pozdrowienia od fanów z Krakowa;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa;) Tym bardziej cieszy mnie zainteresowanie krakowskich Czytelników;)

      Usuń
  5. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf