sobota, 27 lipca 2013

Microchip, który naśladuje pracę ludzkiego mózgu!

Naukowcy z USA, Niemiec i Szwajcarii są o krok od stworzenia sztucznego mózgu zbudowanego z kilku mikroprocesorów, które naśladują sposób przetwarzania informacji jak ludzki umysł. Ich odkrycie - często nazywane jako "najbardziej efektywny komputer na świecie" - może dostarczyć nowego oglądu na umysł człowieka. Czego możemy się spodziewać?

fot. static.ddmcdn.com
Elektroniczny system został opracowany przez zespół ekspertów pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu w Zurychu. Możliwości sztucznego mózgu są podobno porównywalne z mózgiem człowieka pod względem zużycia energii oraz parametrów prędkości.

Jak podaje uniwersytet w oświadczeniu: "Praca w dyscyplinie zwanej neuroinformatyką, która koncentruje się na organizacji danych neurofizjologicznych poprzez zastosowanie modeli obliczeniowych i narzędzi analitycznych, pozwoliła nam skonfigurować elektroniczne chipy przeznaczone do naśladowania neurobiologicznych architektur ludzkiego ośrodkowego układu nerwowego". 

Chociaż badacze już wcześniej byli w stanie budować systemy elektroniczne, które miały zdolność do reagowania na zasadach podobnych jak ludzki organizm, to dopiero teraz (jak podkreśla Giacomo Indiveri, profesor zaangażowany w projekt) badania "poszły wyraźnie do przodu". 

Fundamentem sztucznego mózgu są sztuczne neurony zaprojektowane w celu tworzenia unikalnych sieci zdolnych do wykonywania zadań, które wymagają pamięci krótkotrwałej, umiejętności podejmowania decyzji oraz zdolności analitycznych. 

"Schematy połączeń sieciowych przypominają struktury, które występują również w naszych mózgach" powiedział profesor Indiveri dodając, że "jego zespół umożliwił naśladowanie właściwości biologicznych neuronów i synaps w przestrzeni mikroprocesorów". Nie ma wątpliwości, że tego rodzaju wyniki mają decydujące znaczenie dla rozwoju nowoczesnych technologii (tzw. brain-inspired technologies).

Naukowcy zauważają, że istnieje wiele potencjalnych zastosowań dla sztucznego mózgu. Z jednej strony, może on być wykorzystywany w celu tworzenia złożonych funkcji poznawczych, zdolnych do interakcji z otoczeniem w czasie rzeczywistym (np. w przyszłych inteligentnych telefonach). Technologia może pomóc także robotom w konstruowaniu ich własnego środowiska, już bez udziału ludzi.

Czy Waszym zdaniem czeka nas przełom?



Twórcą artykułu jest Victor Orwellsky, autor powieści "Kod Władzy". Powielanie treści artykułu bez podania źródła jest zabronione.
http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/07/microchip-ktory-nasladuje-prace.html

11 komentarzy:

  1. Ciekawy temat, roboty mają szansę się usamodzielnić. Ale scenariusz może potoczyć się później różnie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie... to "różnie" jest najbardziej zastanawiające. Uczeni jak "uczeń czarnoksiężnika", otwierają "szkatułkę Pandory" zachłyśnięci samozadowoleniem z własnych możliwości, które tylko im wydają się wielkie a my musimy później znosić skutki ich "geniuszu".

      Co do samych możliwości chipu... Zdaje się, że działa on i tak w systemie zero/jedynkowym - to jak napisać algorytm wyboru między dobrem a złem w znaczeniu etycznym i zdolność do heroizmu czy świętości? Bo taka zdolność różni rozumnego człowieka o nierozumnych zwierząt. Samoświadomość i obecna w wielu kulturach świadomość istnienia rzeczywistości poza śmiercią. Czy maszyna może zobaczyć Ducha? Jeśli tego nie będzie to nie jest to żaden przełom tylko sprawniejszy komputer, który nadal dodaje zera i jedynki.

      xxx

      Usuń
    2. Czy Waszym zdaniem roboty w pewnym momencie będą mogły "odłączyć się" od ludzi i same pracować nad swoim ulepszaniem i rozwojem?

      Usuń
    3. Jak dla mnie to na pewno. Pytanie nie czy, ale kiedy to nastąpi!!

      Usuń
  2. Ciekawy podjęty temat. Jak dla mnie to będzie to przełom dla inteligentnych sztucznych robotów. Zachęcam do śledzenia tematu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za zainteresowanie tekstem. Z mojej strony zapewniam, że temat na pewno będę śledził i informował o jego rozwoju na blogu.

      Usuń
    2. super;)

      Usuń
  3. pewnie badania utkną w martwym punkcie... komuś jak zwykle na tym będzie zależeć...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. DARPA już od dawna ma takie cacko u siebie

      Usuń
  4. Przydałoby się to wsadzić w głowy polityków. Może coś by się poprawiło?

    OdpowiedzUsuń
  5. Zachęcam do lektury najnowszego wpisu:

    Gwałtownie wzrasta szpiegostwo wojskowe z regionu Azji i Pacyfiku

    http://www.orwellsky.blogspot.com/2013/07/gwatownie-wzrasta-szpiegostwo-wojskowe.html

    OdpowiedzUsuń

Podziel się swoimi uwagami

- See more at: http://pomocnicy.blogspot.com/2013/04/jak-dodac-informacje-o-ciasteczkach-do.html#sthash.uAMCuvtT.dpuf